Znaki drogowe zakazu...
...to jedne z najmniej lubianych przez kierowców znaków drogowych. Niemniej jednak, są niezmiernie czytelne i właściwie należą do znaków najbardziej precyzyjnie określających sposób zachowania się na drodze. Znaki zakazu są niezbędne nie tylko jako stałe oznakowanie ale również, nie obędzie się bez nich żadna drogowa inwestycja. Wzrasta również użycie znaków na obszarach zamkniętych, gdzie niewielka powierzchnia udostępniona do ruchu i parkowania wymusza od zarządcy użycie znaków zakazu.










Kształt i kolorystyka znaków zakazu.
Znaki drogowe zakazu to znaki okrągłe. Krawędź znaku oznaczona jest wyraźnie widoczną „grubą” czerwoną obwódką. Tło znaków jest białe, mocno kontrastujące z krawędziami. Kolory użyte do oznaczeń symboli precyzujących rodzaj zakazu to głównie czarny, czerwony i żółty.
Znaki zakazu i wyjątki w kształcie czy kolorystyce
Ze względu na sporą ilość wyjątków wśród znaków zakazu opiszemy je w osobnym akapicie.
- Kształt:
Jeden ze znaków grupy B nie jest okrągły. Jest to znak STOP i ma kształt regularnego ośmiokąta
- Kolor
Niebieski kolor tła ( zamiast białego) znajdziemy na znakach dotyczących zakazu parkowania i zatrzymywania się. Kolor czerwony na znakach zakazu znajdziemy na dwóch znakach, wspomnianym wcześniej znaku „STOP” oraz zakazie ruchu.
Kolor niebieski znajdziemy również na zakazie wjazdu pojazdów przewożących materiały mogące skazić wodę. Na tym samym znaku znajdziemy również kolor żółty, który występuje w tej grupie znaków jeszcze tylko w zakazie wjazdu pojazdów przewożących substancje niebezpieczne.
Odwołanie znaku zakazu.
Znaki zakazu zazwyczaj obowiązują na określonym odcinku drogi. Konieczne jest zatem w wielu miejscach odwołanie takiego znaku poprzez postawienie kolejnego. Znaki odwołujące zakaz nie posiadają czerwonej obwódki. Posiadają tę samą grafiką co znak informujący o zakazie. Grafika ta na znaku odwołującym jest widoczna w kolorze szarym zaś przez całą szerokość znaku przebiega skośna czarna linia.
Wielkość znaków zakazu.
Podobnie jak we wszystkich kategoriach, by łatwiej poruszać się w naszym sklepie pod kategorie znaków dotyczą ich wielkości. W ten sposób szybko i bezproblemowo znajdziecie znaki jakich potrzebujecie do oznakowania danej przestrzeni. Jeśli zaś macie wątpliwości co do doboru wielkości znaku zapraszamy do naszego przewodnika: Tutaj znajdziesz wszelkie odpowiedzi.
Znaki zakazu wybór typu
W dalszym ciągu bardziej najczęściej do znakowania ciągów komunikacyjnych wybierane są znaki pierwszego typu. Są one wystarczająco widoczne nawet na słabo oświetlonych drogach na terenach wiejskich czy poza terenem zabudowanym. Jeśli jednak musicie oznakować jezdnie szybkiego ruchy, czy autostrady, zdecydowanie polecamy typ drugi. Technologia tam użyta nie tylko zwiększa widoczność ale przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników ruchu.
Znaki zakazu, sklep.
W tym miejscu znajdziesz każdy rodzaj znaku zakazu, w każdej wielkości, jaką można zastosować na terenie Polski. Znaki „poukładane” według wielkości i typów. Tylko chwilę znajdzie Ci znalezienie tego czego potrzebujesz. Zawsze też możesz skorzystać z Obsługi naszego sklepu, która pomoże w skompletowaniu i szybkiej realizacji zamówienia.